Oscara za hlavní roli vyhrává: Papája, závěrečná část

Papája, plod, který má tolik benefitů, že není možné je tu najednou všechny vyjmenovat. Proto jsme pro vás připravili článek na pokračování.

40 důvodů, proč konzumovat papáju

Poslední část 

29. Zlepšuje zrak: papája je bohatá na flavonoidy jako je beta-karoten, zeaxantin, cytoxanthin a lutein, které udržují oční sliznici zdravou a brání jejímu poškození. Jednou z nejlepších věcí na papáje je to, že v ní obsažené karotenoidy jsou více biologicky dostupné než ty, které se nacházejí v jiných potravinách bohatých na vitamín A, jako jsou například rajčata a mrkev.

30.Má antioxidační vlastnosti: v tomto ovoci jsou obsaženy látky, o nichž se předpokládá, že mají silné antioxidační účinky. Tyto látky působí jako odstraňovače proti volným radikálům kyslíku a reaktivním druhům kyslíku (ROS), které hrají roli při stárnutí a při různých onemocněních. Spotřeba přírodních plodů bohatých na karotenoidy dokázala chránit tělo před nádory plic a ústní dutiny.

31. Vhodná pro všechny věkové skupiny: Toto snadno stravitelné ovoce je také považováno za velmi přínosné pro děti a proto je vhodné zařadit jej do jídelníčku co nejdříve. Obvykle od 7-8 měsíce věku dítěte. Papája napomáhá správnému pohybu střev a udržuje děti zdravé a šťastné.

32. Doporučuje se během těhotenství: toto ovoce je považováno za dobré pro těhotné ženy kvůli vysoké přítomnosti vitamínu C, vitamínu E a obsahu folátů, ale pouze pokud je konzumováno v rozumné míře. Pomáhá zmírnit kyselost, pálení žáhy, zácpu a mnoho dalších žaludečních potíží a podporuje růst plodu. Mnoho žen z původních obyvatel střední Ameriky užívají nápoj z mléka, medu a papáje. Tato směs je bohatým zdrojem živin pro těhotné a kojící ženy.

33. Zvětšuje prsa: někteří z vás možná ohrnou nos, ale v lidových tradicích některých zemí byla papája používána k podpoře růstu prsou. Ať už je to pravda nebo ne, dle tradice se má za to, že pití šťávy z papáje každé ráno, přináší výsledky díky velkému množství proteolytických enzymů.

34. Podporuje tvorbu mléka: díky galaktogenní charakteristice je syrová papája vhodná na podporu tvorby mateřského mléka.

35. Ekzém a psoriáza: papain, hlavní enzym obsažený v papáje, je schopen odlupovat mrtvé kožní buňky a tím eliminovat nečistoty. Při aplikaci přímo na postiženou oblast, může syrová papája zabránit svědění a zarudnutí. Můžete pít sklenku mléka z papáje denně, abyste předešli kožním chorobám, jako je ekzém a psoriáza.

36. Zesvětluje pokožku: papája je schopna pomoci odstranit světlé skvrny a nerovnoměrnou pigmentaci pokožky. Navíc beta-karoten, enzymy a fytochemické substance přítomné v papáje pomáhají podporovat rovnoměrnou barevnost pokožky a její měkkost.

37. Odstraňuje vrásky a tmavé kruhy pod očima: kůra z papáje může pomoci snížit příznaky stárnutí. Někteří lidé tvrdí, že je stejně účinná jako Retin-A. Kůra obsahuje enzymy, které odstraňují mrtvé buňky z povrchu kůže, pomáhá odstraňovat vrásky a stařecké skvrny. Použití dužiny papáje na tmavé kruhy kolem očí je skvělý způsob, jak se jich zbavit. Vzhledem k tomu, že se jedná o přírodní bělící činidlo, papája pomáhá odstranit nežádoucí zbarvení kůže.

38. Efektivní na akné a černé tečky: i v tomto případě proteolytický enzym papainu činí z papáje účinnou zbraň proti akné. Kromě samotného ovoce obsahují listy, kůra a semena také další enzymy, které mohou pomoci snížit viditelnost jizev a skvrn. Můžeme použít dužinu zralé papáje jako masku a aplikujeme asi na dobu 20 minut. Pravidelné aplikace pomáhají tlumit projevy akné a černých teček. Další alternativa umožňuje použití šťávy z papáje přímo na akné, jako pleťovou vodu na zmírnění zánětu.

39. Stimuluje růst vlasů: kromě udržení zdravé pokožky se papája také používá k podpoře tvorby kožního mazu, což je olejovitá tělní tekutina, která je rozhodující pro udržení hladkých, lesklých a hydratovaných vlasů. Externí aplikace extraktu z papáje na pokožku hlavy může pomoci odstranit lupy. Živiny, které se v ní nacházejí, pomáhají při vypadávání vlasů. Stimulují růst a posilují vlasy. Papája také obsahuje kyselinu listovou, která může zlepšit cirkulaci vlasových folikulů a podpořit růst.

40. Odstraňuje lupy:  semena papáje mohou být použity ve formě vlasových zábalů. Jednou z hlavních příčin tvorby lupů je plísňová infekce. Protiplísňové vlastnosti semen papáje pomáhají kontrolovat a zabraňovat tvorbě lupů. Fermentovaná papája je mnohými považována za bezpečnou a účinnou alternativu.

 

          Konzervace a zrání

Papája je zralá, když má slupka červeno-oranžovou barvu a musí se spotřebovat během několika dní. V podstatě to není ovoce, které vydrží dlouho.

Pokud má papája naopak žlutější barvu, je ještě částečně nezralá a to je nejvhodnější doba k jejímu nákupu, pokud ji chcete nechat několik dní před konzumací dozrát.

Zralé plody by měly být vždy uchovávány v chladničce a poté, co byly nakrájeny, konzumovat maximálně během jednoho až dvou dní.

Kontraindikace a upozornění:

  • Spotřeba papáje je považována za bezpečnou pouze v případě, že je konzumována v mírném množství. Tento faktor je velmi důležité mít na paměti, protože v případě nadměrné konzumace by mohlo dojít k poškození jícnu.
  • Těhotné a kojící ženy by se měly vyvarovat nadměrné konzumaci papáje. Ve skutečnosti by mohlo dojít i k otravě jater. Vždy se poraďte s lékařem, než začnete konzumovat papáju během těhotenství.
  • U některých lidí může vzniknout kvůli papainu nebo latexu možná alergická reakce.
  • Diabetici by se měli vyvarovat konzumace fermentované papáje, protože může snižovat hladinu cukru v krvi. Obraťte se na svého lékaře a pečlivě konzultujte veškeré popisy na obalu produktu.
  • Ti, kteří užívají antikoagulanty, by se měli poradit s lékařem, jelikož papája může interagovat s tímto typem léku.
  • Papája je potenciálně bezpečné ovoce pro většinu lidí, nicméně opatrně a umírněně konzumujte, aby nedocházelo k nežádoucím účinkům.

 

PAPCOL MGP extrakt z papáje v kombinaci s kolostrem koupíte pouze u nás!

 

Přijďte k nám, ukážeme Vám cestu ke zdraví bez limitu.

Zdroj článku najdete zde

 

Komentáře