Co je Turmeric, neboli Kurkuma?

Co je Turmeric?
Turmeric je členem botanické skupiny Curcuma, která je součástí rodiny zázvorů: Zingiberaceae. Kořen a oddenka (část podzemního kmene) rostliny Curcuma longa jsou rozdrceny a rozemlety. Získaný prášek je používán po celém světě jako hlavní složka kari a obsahuje asi 2% Curcuminu.

Co je Curcumin?
Curcumin je hlavní biologicky aktivní složkou kurkumy. Curcumin se extrahuje a koncentruje a provádějí se klinické zkoušky a studie pro jeho lékařské vlastnosti, jako je přírodní léčba pro velké množství onemocnění.

Chemický vzorec Curcuminu je C21H20O6, je také znám jako difluoylmetan a struktura vzorce je následující:

Jaké jsou farmakologické vlastnosti, výzkumy a účinky Curcuminu?
688 studií, z nichž více než 400 bylo publikováno v posledních čtyřech letech, potvrzují pozoruhodné protirakovinné, protizánětlivé a antioxidační vlastnosti Curcuminu. V posledních letech vzrůstá zájem o potenciál Curcuminu jako neuroprotektivního činidla.

Stále více vědců je přesvědčeno, že nejprimitivnější část imunitního systému (ten, který se projevuje jako zánět), může hrát rozhodující roli v některých onemocněních moderního člověka, včetně onemocnění srdce, rakoviny, diabetu a možná Alzheimerova choroba.

Standardizovaný extrakt Curcuminu 95%
Standardizovaný extrakt obsahuje nejméně 95% curcuminoidů, Curcumin, Demetossicurcumin a Bisdemetossicurcumin, což je kompletní sortiment antioxidantů extrahovaných z kurkumy. Jedná se o přesné procento použité v řadě klinických studií. Na rozdíl od mnoha jiných antioxidantů jsou kurkuminoidy schopné zabránit tvorbě volných radikálů a neutralizovat stávající volné radikály a jsou považovány za účinné bioprotektory v důsledku této dvojí aktivity.

500 mg tobolky
Různí výrobci nabízejí „1500 mg na dávku“ a zakrývají skutečnost, že velikost dávky zahrnuje 5 tobolek o hmotnosti 300 mg. Jiní tvrdí, že dodávají „500 mg tobolky“, ale formát „c3 komplex“ nebo „super curcumin“ obsahuje pouze 300 mg Curcuminu a 200 mg kurkumy (která obsahuje asi 2% Curcuminu).
Bohužel, tyto formáty jsou poměrně běžné. Pro porovnání různých produktů je nutné zkontrolovat obsah (Curcumin, nikoliv kurkuma), koncentraci (95%) a množství pro každou tobolku (500 mg) a ne na dávku.
Doporučená dávka je jedna (1) až čtyři (4) tobolky denně, které se užívají spolu s jídlem, aby se minimalizovaly zánětlivé procesy během požití a trávení. Nesmí být obsažena absolutně žádná přísada k „vylepšení“ vlastností, která by snížila procento curcuminu.

Použití piperinu (extrahovaného z černého pepře), známého jako Bioperine®, je pokusem zvýšit biologickou dostupnost na úkor epiteliální výstelky žaludku a střeva. Pokud se rozhodnete používat tobolky, přesvědčte se, že neobsahují žádné pepřové extrakty, navzdory deklarovanému „zvýšení“ biologické dostupnosti.
Tobolky by neměly obsahovat žádné cukry ani jiná sladidla, žádné škroby, žádnou sůl nebo sodík, žádné kvasnice, žádné konzervační látky, žádný oxid křemičitý, žádná umělá barviva nebo dochucovadla, žádnou rýži ani mléko v prášku.

Jaké jsou vedlejší účinky a interakce?
Kurkuma byla používána jako koření ve velkých množstvích po stovky let bez zvláštních nežádoucích účinků. Nejrůznější studie prokázaly, že Curcumin není pro člověka toxický až do výše 8000 mg denně (16 tobolek denně). Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) klasifikuje kurkumu jako látku GRAS (General Recognition And Safety) neboli „obecně uznávané jako bezpečné“.
Těhotné ženy, osoby s poruchou krvácivosti nebo žlučovými kameny by se měli poradit se svým lékařem, než začnou užívat doplňky stravy v množství větším, než je obvyklá koncentrace v potravinách.

Proč může Kurkuma a Curcumin prospívat zdraví?
Některé rostliny produkují chemické sloučeniny, které odpuzují hmyz. V průběhu let rostliny s nejvyšší koncentrací chemických sloučenin, které odrazují útoky, jsou díky své ochraně úspěšnější. V přírodním trvalém vzájemném působení mezi kořistí a predátorem, se hmyz naučí trávit většinu toxinů produkovaných rostlinami, takže rostliny vyvíjejí nákladné nové chemické sloučeniny, aby odradily hlad svých šesti nohých nepřátel.

Kontrola těchto válečných zápasů mezi rostlinami a hmyzem představuje důležitou oblast ekologického výzkumu. Vědci zjistili, že mnoho chemických látek produkovaných rostlinami a kořeny nejen zabraňuje napadení hmyzem, ale může také léčit poruchy a poskytovat zdravotní výhody. Mnohé kultury vytvářejí vlastní botanické lékárny s léčivými rostlinami a léčivé přípravky se předávají léčitelům z generace na generaci. Etnobotanika je studie původního využití rostlin. S příchodem sofistikovaných laboratorních testů objevují biologové, že mnoho rostlin a kořenů na celém světě může nabídnout cenná léčiva.

Jaký je příběh Curcuminu a Kurkumy?
Kurkuma je starodávné koření a tradiční lék, který byl popisován ve spisech, datovaných již před více než 2000 lety. Marco Polo, který vypráví o svých cestách do Číny, popisuje Kurkumu ve 13. století takto: „Existuje také rostlina, která má všechny vlastnosti pravého šafránu, stejně jako barvu, ale to není opravdový šafrán. (Kurkuma) je držena ve veliké úctě a je součástí všech jejich pokrmů.“ Vysoký stupeň úcty pro Kurkumu je založen na tom, že je používán v mnoha kulturách, každý s vlastním jménem: Barmština: fa nwin. Čínština: wong geung fun, yü chiu. Dánština: gurkemeje. Holandština: Geelwortel. Finština: keltajuuri. Francouzština: curcuma, saffron des Indes. Němčina: gelbwurz, kurkuma. Islandština: turmerik. Italština: curcuma. Indština: haldee, haridra, haldi, huldee, huldie. Indonéština: kunjit, kunyit. Japonština: ukon. Malajština : Kunjit. Norština: gurkemeie, Polština: k lacze kurkumy. Portugalština: açafrão-da-India. Ruština: zholty imbir. Španělština: azafrán de la India, azafran arabe. Sinhálština: kaha. Švédština: gurkmeja. Tamilština: munjal. Thajština: Ka min. Vietnamština: bot nghe.

Proč farmaceutický průmysl nepatentoval Curcumin?
Nadnárodní farmaceutické společnosti mají velký zájem o vlastnictví patentu na Curcumin kvůli četným vědeckým důkazům o svých léčebných vlastnostech a dlouhé historii svých léčebných vlastností. Nicméně, právě důkazy a historie Kurkumy a Curcuminu používané jako lék po staletí v různých kulturách jsou důvodem, proč Úřad pro patenty a ochranné známky Spojených států (United States Patent and Trademark Office) odmítl a zrušil patentová práva (č. 5401504) pro Kurkumu na základě skutečnosti, že žádosti nejsou nové: 21. dubna 1998 „USPTO jednoznačně odmítá všech šest žádostí ze dne 29. prosince 1993 a uvádí, že léčivé vlastnosti Kurkumy nejsou patentovatelné“.

Jak Dr. Bharat B. Aggarwal z Cancer Center v Andersonu v Houstonu vysvětluje: „V případě Curcuminu, přírodní sloučeniny, žádná společnost nemůže využít Kurkumu, pokud se zdá být účinným protirakovinovým léčivem“. „Je to škoda pro výrobce léčiv, kteří nabízejí propagační sazby svým zákazníkům, ale dobrou zprávou pro spotřebitele, který nechce zaplatit 20 $ za pilulku.“

Jak Curcumin působí proti rakovině?
Nezávislé studie týkající se protirakovinových vlastností Kurkumy naznačují, že Curcumin je potenciálně užitečný při léčbě pěti typů rakoviny: tlustého střeva, prsu, prostaty, plic a kůže. Bylo popsáno mnoho mechanismů účinku pro protinádorovou aktivitu Curcuminu. Inhibice proliferace nádorových buněk, indukce apoptózy (způsob smrti buněk), inhibice transformace buněk z normálních na nádorové, inhibice invazivity a metastázy a potlačení zánětu byly spojeny s protinádorovou aktivitou Curcuminu. Inhibice COX-2 a 5-LOX, adhezní molekuly, zánětlivé cytokiny, receptory růstového faktoru, vaskulární endoteliální růstový faktor (VEGF) a transkripční faktory Curcuminu jsou úzce spojeny s jeho protinádorovou aktivitou.

Jak Curcumin působí proti artritidě?
Artritida je také zánětlivé onemocnění. Všechny současné schválené léky proti artritidě jsou protizánětlivé. Anti-TNF terapie (faktor nekrózy nádorů) byla nedávno schválena právě pro toto onemocnění. Bylo prokázáno, že Curcumin je schopen zastavit produkci TNF a zároveň blokovat působení TNF. Curcumin, aplikovaný lokálně, vykazuje účinky proti artritidě.

Jak Curcumin působí proti Crohnově chorobě?
Crohnova choroba je zánětlivé onemocnění.  Všechny současné schválené léky proti této chorobě jsou protizánětlivé. Anti-TNF terapie (faktor nekrózy nádorů) byla nedávno schválena právě pro toto onemocnění. Bylo prokázáno, že Curcumin je schopen zastavit produkci TNF a zároveň blokovat působení TNF. Bylo prokázáno, že Curcumin užívaný perorálně působí proti Crohnově chorobě.

Jak Curcumin pracuje na urychlení hojení ran?
Existuje mnoho experimentálních údajů, které naznačují, že Curcumin může urychlit hojení ran. To vedlo například společnost Johnson & Johnson k prodeji (v Indii) náplastí Band Aid obsahujících Curcumin.

Jak Curcumin působí proti lupénce?
Psoriáza je další zánětlivé onemocnění. Relevantní testovací prvky, a to jak u zvířat, tak u lidí, naznačují, že Curcumin je velmi účinný proti lupénce, když je aplikován lokálně na kůži.

Jak Curcumin působí proti Alzheimerově chorobě?
Několik studií zjistilo, že Curcumin může pomoci imunitnímu systému „vyčistit“ z mozku  beta amyloid, což je hlavní složka plaků zjištěných u Alzheimerovy choroby. Vzhledem k tomu, že Alzheimerova choroba je částečně způsobena zánětem vyvolaným amyloidem, ukázalo se, že Curcumin je účinný proti Alzheimerově chorobě.

 

Máme pro vás ještě lepší řešení – CurcuminGel95+

Kvalitní přírodní koncetrovaný Curcumín ve formě chutného gelu, navíc v úpravě, která je oproti účinosti koření  prokazatelně 46x silnější a 6-8x silnější než Curcumín v tobolkách. Vyzkoušejte.

 

 

Výběr některých klinických studií

(zdroj: Clinicaltrials.gov)

Pilotní studie s Curcuminem v prášku a extraktu Ashwagandha u pokročilého osteosarkomu
NCT00689195
Sponzorováno: Tata Memorial Hospital – Indie
Nábor pacientů – fáze I / fáze II – Datum zahájení: květen 2008

Použití Curcuminu k léčbě střevních adenomů v familiární adenomatózní polypóze
NCT00641147
Sponzorováno: Johns Hopkins University – Maryland
Nábor pacientů – fáze II – Datum zahájení: březen 2008

Gemcitabin, Curcumin a Celebrex u pacientů s pokročilým nebo neoperovatelným karcinomem pankreatu
NCT00486460
Sponzorováno: Tel-Aviv Sourasky Medical Center – Israele
Nábor pacientů – fáze III – Datum zahájení: červen 2007

Použití Curcuminu k prevenci orální mukozitidy u dětí podstupujících chemoterapii
NCT00475683
Sponzorováno: zdravotní organizace Hadassah – Izrael
Nábor pacientů – fáze III – Datum zahájení: květen 2007

 

Přijďte k nám, ukážeme Vám cestu ke zdraví bez limitu.

Zdroj článku naleznete zde

Komentáře